מתי קרקע נחשבת מזוהמת ומה ניתן לעשות במקרה כזה?

לא פעם אנחנו קוראים בחדשות על תוצאות מחקרים ומבדקים המלמדים שקרקע כזו או אחרת מזוהמת ולא ניתן להשתמש בה. במקרים מסוימים, לצערנו, הנתונים מתגלים אחרי שכבר הושלם תהליך הבנייה או שמדובר על שטחים בהם ממוקמים מבנים ומפעלים פעילים.

זיהום קרקע היא לא תופעה חדשה, מה שכן עצם העובדה שאנחנו יודעים לזהות זיהום וכיצד להתמודד איתו, זה עניין יחסית חדש. כמו כן, רק בשנים האחרונות כל הנושא של זיהומי קרקע, ניקיון ושמירה על קרקע נקייה עלה על דר היום הציבורי באופן מובהק ומושקע בכך לא מעט כסף, זמן ומשאבים אחרים.

מה זו קרקע מזוהמת?

זיהום קרקע הוא מצב בו חומרים רעילים נמצאו בדגימות שנערכו במקום. יש מקרים בהם הדגימות נעשו לפני שהחלו בתהליך הבנייה, מתוך כוונה לבדוק האם הקרקע תקינה ומתאימה לבנייה. בהרבה מאוד מקרים, כאמור, זה מתגלה רק בשלבים מאוחרים יותר, בין אם זה כתוצאה מעלייה בתחלואה באזור או מסיבות אחרות.

זיהום קרקע נוצר מסיבות שונות, בין היתר, כתוצאה מהטלת פסולת במקום, שפיכת חומרים רעילים, תהליכי ייצור שאינם מתבצעים על פי התקנים של הגנה על הסביבה ועוד. הרבה פעמים, הקרקע הופכת מזוהמת בגלל תהליכי סחף. למשל, אם מפעלים שופכים חומרים רעילים לנחל או לנהר, אזי שהמים סוחפים את החומרים אל מקומות אחרים והם מזהמים את הקרקע שם.

חשוב מאוד לאתר מצבים של זיהום קרקע מבעוד מועד, לפני שמתחילים בתהליכי בנייה, שכן אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם מצב בו אין לנו אפשרות אמיתית להשתמש בקרקע, אלא תוך נטילת סיכון לכל מי שאמור להגיע אל המקום. מעבר לכך, אם לא נדע לשמור על קרקע נקייה, לא רק בני אדם ייפגעו מכך, אלא גם חיות, צמחים, פרחים ועוד.

כיצד מתמודדים עם קרקע מזוהמת?

על מנת להתמודד עם קרקע מזוהמת, צריך כאמור לבצע סקר קרקע, מדגם אשר יוודא שאכן הקרקע מזוהמת. אנחנו נעבוד עם אנשי מקצוע שמתעסקים בכך ויש להם את הכלים והציוד הנדרש. הם ישתמשו במערכות שונות שיאפשרו להם לבדוק את הקרקע ולבחון האם היא מזוהמת או לא.

במידה ולא, אז אין שום בעיה להמשיל ולהשתמש בה. במידה וכן, אז צריך לבחון באיזו מידה היא מזוהמת. מאוד ייתכן שהזיהום איננו גבוה ולכן הוא לא מסכן את הסביבה. אם הזיהום נמצא מעל רף מסוים, הרי שיש צורך להחליט כיצד לנהוג. סביר להניח שהפעולה שתידרש מאיתנו היא לנקות את הקרקע לפני שנחזור ונשתמש בה.

תהליך הניקיון חייב להיות יסודי, הוא עלול להיות ארוך וצריך לקחת בחשבון שלא תמיד זה אפשרי. היום קיימים לא מעט כלים וטכניקות כיצד לנקות את הקרקע ולאפשר שימוש חוזר אחרי שעורכים סקר נוסף.​