מהי השמנת יתר ולמה היא כל כך מסוכנת לבריאות שלכם?

אנחנו, בני האדם, לעיתים לא זוכרים זאת, אבל אנחנו למעשה נבראנו בתוך אותו מארג חיים מופלא ששם אותנו כפופים לחוקים של שאר בעלי החיים. כלומר, אנחנו גם כן, כמו כל בעל חיים צריכים לנשום, צריכים לקיים יחסי מין, אנחנו כולנו צריכים בין היתר גם לאכול.

בעבר, בימי קדם, התזונה ממנה ניזון האדם הייתה מבוססת בעיקר על ציד, ליקוט של ירקות ופירות שגדלו באופן טבעי. היום, אנחנו כמובן חיים בעולם שונה לחלוטין. היום, אנחנו מדברים על תזונה המבוססת בעיקר על מוצרים אותם אנחנו רוכשים בסופר. יש כאלו שיכינו בעזרת המוצרים הללו משהו חדש, יש כאלו שיאכלו ישר מהקופסא. אבל אין כל ספק כי אוכל הוא כבר מזמן לא רק צורך קיומי.

לכך בואו נוסיף את שלל הפרסומות המעודדות אותנו לאכול מאכלים מסוג מסוים ולא מסוג אחר, את התפוצה הרחבה של משקאות ממותקים כמו גם של מאכלים עתירי פחממה, כל אלו משפיעים עלינו ולמעשה מביאים לכך שאוכלוסיות שלמות ברחבי העולם מפתחות תלות באותם מוצרים שפעם איפשרו לנו רק להתקיים והיום ממלאים עוד תפקידים.

שעות העבודה הארוכות, היווצרות של עוד ועוד תופעות של אכילה ריגשית, כל אלו בסופו של יום מביאים לכך שבני האדם אוכלים יותר ממה שהם צריכים והדבר פוגע בהם באופן משמעותי .

מה זו השמנת יתר הלכה למעשה

השמנת יתר זה תהליך בו אדם אוכל יותר ממה שהוא צריך לאכול וכך הוא מוצא את עצמו עם עודף של חומרים שהגוף פשוט לא מצליח להוציא החוצה כמו שצריך. כלומר, כולנו צריכים שומנים. שומנים הם מרכיב חשוב ומהותי לגוף האדם. אבל עודף של שומנים כבר מביא לפגיעה בעורקים, לסתימה של צינורות חשובים ועוד.

השמנת יתר היא בן היתר תופעה שמתחילה אולי קטן אבל עלולה לגדול ולהביא לסחרור של ממש לאורך הזמן. שכן אנחנו מדברים על כך שהאדם שסובל מהשמנת יתר לא פעם פותר חסם רגשי כזה או אחר דרך האוכל מה שמביא אותו שוב ושוב לפתור דברים דרך אוכל מה שכמובן מביא בסופו של יום להרחבה של אותה תופעה עליה אנחנו מדברים.

אז מה עושים

קודם כל, בשלב הראשון, על האדם להכיר בכך שהוא אכן סובל מתופעה של השמנת יתר. רק לאחר שהאדם הסובל יבין כי זו התופעה ממנה הוא סובל ויש לה שם יהיה אפשר להתחיל בתהליך הרפואי מההיבט התזונתי, התרופתי והכי חשוב, הריגשי.

חשוב להבין כי כדי לייצר תוצאה שתצליח להחזיק מעמד לאורך זמן חשוב מאוד להקפיד על יצירה מחדש של אורח חיים בריא ומאוזן וכמו כן להיות מלווים בטיפול נפשי ורגשי. רק על ידי חידוד המחשבה ניתן לעשות שינוי גדול.