מהו שנאי ומהם היתרונות שלו?

החשמל שינה את פני החיים המודרניים, הוא האריך את שעות הערות שלנו, והשפיע רבות על שעות העבודה. בימי העבר, כאשר תומס אדיסון פתח את מפעלו "גנרל אלקטריק"  בניו יורק הוא נדרש, שזרמי האנרגיה הגבוהים, שיוצרו בעוצמה גבוהה כל כך, יומרו לזרמים נמוכים יותר, אשר מתאימים בין היתר לשימוש ביתי, ובעיקר לתאורה. מהו שנאי? ומהם היתרונות שלו ?

מהו שנאי?

שנאי הוא ספק כח, שמצליח להמיר זרם גבוה לזרם נמוך, השימוש בשנאי רווח ביותר בסביבות תעשייתיות וכן בסביבות ביתיות, לעיתים, כאשר קיימת קרבה גבוהה לקווי חשמל מרכזיים, או כאשר מעוניינים לבצע שימוש במכשירי חשמל בעלי מתח נמוך, שנאי מהווה את הפתרון האופטימאלי.

את השנאי אנו פוגשים בסביבת החוץ ובסביבת הפנים. בסביבת החוץ הוא יופיע על עמודי החשמל העצומים בדמות מבנה בעל סלילי נחושת, שדרכם עובר החשמל, בזכות חימום הסלילים הללו, מתח החשמל יורד.
בסביבה הביתית נראה אותו במטענים שונים הן למערכות מחשוב והן למערכות אלקטרוניקה ( שנאי ספק) נראה אותו כמתאם לשקעים, עבור מכשירי חשמל, המגיעים בהספקים נמוכים יותר, ואינם מתאימים לשימוש בשקעים הישראליים, ונראה אותו כאמצעי להארקה עבור שקעים תלת פאזיים, הדורשים תספוקת גבוהה של חשמל לאזורים מסוימים.

מהם היתרונות של שימוש בשנאי?

שמירה על מכשירי החשמל- במדינות שונות בעולם מייצרים מכשירי חשמל עם זרמים שונים, בארה"ב למשל זרם החשמל הרווח עומד על 110 וואט לעומת מכשירי חשמל ישראלים, שמתאימים למתח חשמלי בגובה 220 וואט. כאשר מבקשים להפעיל מכשיר חשמלי במתח הנכון, במקרה הטוב, הוא לא יעבוד, במקרה הרע הוא יכול להוות מפגע בטיחותי מדרגה ראשונה. שימוש בשנאי, אשר מצליח להמיר את הזרם מ 220 וואט ל 110 וואט נותן מענה לכל הפעלה של מכשירי חשמל אמריקאים בשקעים ישראלים, או בכל מקום אחר בו מתח השקעים עומד על בין 220-230 וואט.

הספקת כח למכשירים אלחוטיים- שנאי משמש כספק כח עבור מכשור אלחוטי, בין אם מדובר על טלפונים אלחוטיים, מכונות גילוח ועוד. תפקידו לסייע בהטענה מהירה של המכשיר. בשימוש זה הוא משמש כמתאם.

שמירה על רמת בטיחות גבוהה יותר- שימוש נוסף בשנאי ידוע גם כהארקה על ידי חיבור השנאי אל האדמה, שנאי זה רלוונטי כאשר מבוצע שימוש במערכת תלת פאזית, שרלוונטית כאשר קיימת דרישה לאספקה גבוהה של חשמל, כמו במפעלים, בסיסים צבאיים, מכונות קירור משוכללות ועוד.

לסיכום, שנאי הוא אחד מהאמצעים, המאפשרים לנו להמיר אנרגיה בהספק גבוה לאנרגיה בהספק נמוך, ניתן לבצע בו שימוש למטרות תעשייתיות ולמטרות ביתיות, הוא מאפשר לשמור על רמת בטיחות גבוהה, על תקינות מכשירי החשמל שלנו, הוא מאזן את ההארקה, ומספק אנרגיה למכשירים אלחוטיים (כמו מחשב נייד, טלפון נייד, טלפון אלחוטי ועוד)