מה זה סקר קרקע ומה הוא מעניק לכם?

כשמתכננים פרויקט בנייה באזור מסוים, צריך לצאת מתוך נקודת הנחה שמדובר בפרויקט אשר יכול לעלות הרבה מאוד כסף, לכן הוא חייב להתבצע בצורה מדויקת ונכונה, מתחילתו ועד סופו. זאת על מנת שלא יהיה צורך לעצור אותו, לבצע בו שינויים או חס וחלילה להגיע לסופו ולגלות שלא ניתן להשתמש בתוצר הסופי.

ישנן סיבות שונות מדוע פרויקטים של בנייה עלולים להשתנות תוך כדי תהליך או להיעצר. אחת הסיבות לכך היא היעדר בדיקה של מצב הקרקע לפני שמתחילים בתהליך הבנייה. במצב כזה, עלולים לגלות בשלב מסוים, לעיתים אפילו בשלב הסופי של הפרויקט. אם לא פועלים בצורה נכונה, אז ייתכן ויהיה צורך לבצע שינויים תוך כדי תהליך, שיעלו כסף ויובילו לדחייה בלוח הזמנים.

אילו סכנות הקרקע יכולה לייצר וכיצד אפשר להימנע מכך

כשניגשים לבצע פרויקט בנייה במקום מסוים, ההצלחה שלו תלויה כאמור, בין היתר, בסוג ואיכות הקרקע עליה מבקשים לבצע אותו. לצערנו, יש לא מעט מצבים בהם הקרקע דווקא יכולה לסכן את הצלחת הפרויקט, גם אחרי שמסיימים אותו, המבנה עומד בנוי וקיים וניתן להתחיל לאכלס אותו.

הסכנות יכולות לנבוע מכך שהקרקע אינה מתאימה לבנייה, גם אם זה לא נראה ואם במהלך הפרויקט אין עדויות לכך, אם הקרקע טומנת בחובה זיהומים שונים שיכולים להשפיע על איכות החיים במקום, וכן אם יש חומרים או אלמנטים שיכולים להשפיע על תהליך הבנייה, דבר שיכול להתגלות תוך כדי ביצוע הפרויקט.

על מנת להימנע מכל זה, מה שנדרש לעשות זה סקר קרקע. מדובר על פעולה שמתבצעת בתחילתו של כל פרויקט בנייה, בוודאי אם הוא מתבצע מחוץ לאזור בנוי, למשל באזורי מדבר או אזורים אחרים שאין שם מבנים ותשתיות אחרות. הסקר יכול לעזור לנו להימנע מאותן בעיות שציינו.

מה זה סקר קרקע וכיצד הוא יכול לעזור לנו?

סקר קרקע הוא כלי בעזרתו אפשר למדוד את איכות שלה בכלים מדעיים. הרעיון הוא, לקחת דגימות שונות של הקרקע ואז לבחון מה ערכה, כיצד ניתן להשתמש בה בצורה אפקטיבית ונכונה. בדרך כלל לוקחים חלקים שונים מהקרקע בשביל לבדוק האם יש בה זיהומים, מאילו חומרים היא עשויה, מה המאפיינים שלה, לאילו חומרים יש גישה אליה ועוד.

ברגע שאנחנו מקבלים את כל התשובות מהמעבדה, אז אפשר לדעת האם ניתן להשתמש בקרקע והאם ניתן לבצע פרויקט בנייה כזה או אחר. ייתכן מאוד שאותו סקר קרקע ילמד אותנו שזה לא אפשרי או שניתן לבצע תהליך של ניקוי ואז יהיה ניתן להתחיל בביצוע הפרויקט.

כאן נכנס שיקול כלכלי, האם זה באמת משתלם לבצע תהליך כזה או שמא עדיף לוותר על הפרויקט ולבצע אותו במקום אחר. חשוב להדגיש, כאשר מבצעים סקר קרקע, יש לקחת בחשבון איפה היא ממוקמת והאם יכולים לחול בה שינויים אחרי שמסיימים תהליך ניקוי כזה או אחר.