מערכות כריזה לרכב – מי צריך וכיצד מתקינים מערכת כריזה

 כלי רכב רבים, בפרט אלה אשר משמשים לצרכים מקצועיים, צריכים להכיל מכשור וציוד שיאפשרו לנהגים לנהוג ולהתנהל באופן בטוח, תוך כדי שהם יוכלו ולבצע את המוטל עליהם. ניתן להתקין את אותם אמצעים בצורה פשוטה, בלי לשנות את המבנה של הרכב. 

אחד האמצעים אשר משרתים לא מעט נהגים בכלי רכב מקצועיים, הן מערכות כריזה. מדובר על מערכות שניתן להתקין בכלי רכב שונים, ובכל עת שיש צורך לקרוא לגורמים חיצוניים, כאלה שנמצאים מחוץ לרכב או בתוך הרכב, אז אפשר להפעיל את מערכת הכריזה ולכרוז בקול ברור, מובן, וברמת דציבלים שתאפשר לכל אחד לשמוע.

מתי משתמשים במערכות כריזה

כאמור, מערכות כריזה לרכב משמשות גורמים מקצועיים מסוגים שונים. אנחנו יכולים למצוא מערכות כאלה בכלי רכב של המשטרה, מגן דוד, מכבי אש, וכן בכלי רכב של פיקוח עירוני ברשויות מקומיות שונות, ובכלל בכלי רכב של גורמי ביטחון כאלה ואחרים.

בנוסף, נוכל למצוא מערכות כריזה בתחבורה ציבורית וברכבי הסעות לקהל הרחב (אוטובוסים ומיניבוסים). במקרים מסוימים נוכל למצוא רכבים פרטיים משתמשים במערכות כריזה, למשל, אם הנהג רוצה להזמין אנשים לאירוע מסוים או למכור להם דבר מה. במקרים כאלה, על הנהג לקבל אישור להתקין מערכת כזו ברכב ולהשתמש בה.

כיצד מתקינים מערכת כריזה

מערכות כריזה עשויות ממספר חלקים. החלק הפנימי, כולל את המנגנון בעזרתו להפעיל את המיקרופון ולכוון אותו, כך שיהיה ניתן להשמיע קול בצורה ברורה וחדה, מבלי לגרום לרעש מוגבר. החלק החיצוני של המערכת כוללים רמקולים אשר יותקנו בחלקים שונים ברכב.

במידה ומדובר במערכת פנימית, כלומר כזו שנהגים אחרים או הולכי רגל לא אמורים לשמוע את מה שנאמר, אזי שהרמקולים יותקנו בתוך הרכב עצמו. הם יהיו רמקולים הרבה יותר קטנים ועדינים, וכן רמת הדציבלים תהיה יותר נמוכה.

מה צריך לבדוק כשרוכשים מערכת כריזה

באופן טבעי, משטרה, מגן דוד (וחברות פרטיות המחזיקות ברשותן אמבולנסים) או מכבי אש, ירכשו מערכות כריזה מותאמות לצרכים שלהן, בהתאם לתנאי, צרכי וכללי הארגון. לעומת זאת, אנשים פרטיים אשר מחפשים מערכות כריזה לרכישה, יעשו זאת בהתאם למה שקיים בשוק ולפרמטרים ספציפיים.

דבר ראשון שצריך לבדוק הוא היכולת להשתמש במערכת בצורה מהירה, פשוטה ונוחה, תוך כדי נהיגה, מבלי שזה יפריע ומבלי שבטיחות הנהיגה תיפגע. צריך לציין גם שהמערכת צריכה לעבוד באופן שנהגים אחרים יוכלו להמשיך ולנהוג בצורה סדירה.

דבר שני זו היכולת של המערכת לווסת את העוצמה ברמות הנדרשות, היכולת להשתמש בה באופן שמתאים לצרכים של בעל הרכב, כך שיהיה ניתן לשמוע אותו בצורה ברורה.

דבר שלישי שחשוב לבדוק הוא, היכולת להשמיע דברים מוכנים. כך לא יהיה צורך לכרוז שוב ושוב. הנהג יוכל להפעיל הקלטה והמערכת תקלוט ותשמיע אותה באופן חד וברור.