טיפול בהתמכרויות

התמכרויות הן שם כולל למגוון התנהגויות אשר כוללות שימוש בחומרים או חזרה על פעולות שונות באופן תכוף ואפילו כפייתי. למשל התמכרות לאלכוהול, סמים , התמכרות להימורים, התמכרות לאינטרנט ועוד.ישנם כאלה שמכורים למין, לתרופות ומגוון רב נוסף של התמכרויות, אשר ניתן  לטפל בהן באמצעות טיפול בהתמכרויות. יש לציין, כי לא כל שימוש תדיר או תכוף בחומרים מסוימים עשויה להביע על התמכרות, כי אם קיימים סימפטומים שפסיכולוג יכול לאבחן אותם בקלות.

בעיית התמכרות שאינה תיפתר מהשורש תגרום לחזרה להתמכרות

בכדי להיפתר מבעיה קשה כגון התמכרות, יש לבצע טיפול בהתמכרויות שיהיה יסודי היות ובעיית התמכרות אשר אינה מטופלת מהשורש, תחזור על עצמה. מדובר על טיפול משולב, אשר כולל גם טיפול תרופתי שמטרתו לסייע בגמילה עצמה וליווי פסיכולוגי, מה שיעניק כלים למטופלים להתמודד עם חיים ללא התמכרות. יש לציין כי הטיפול התרופתי, יינתן ע"י פסיכיאטר באופן אינדיבידואלי למטופל על פי סוג ודרגת ההתמכרות.

קיימים תסמינים מוכרים אשר פסיכולוג או פסיכיאטר המתמחה עם טיפול בהתמכרויות, ידע לאבחן. לדוגמא, רצון חזק ודחף בלתי נשלט על זמנים בהתמכרות באופן קבוע והגברת המינון של אותה ההתמכרות {סמים, אלכוהול, הימורים, מין ועוד}.

ההכרה בחוסר האונים מול ההתמכרות היא זו שתוביל לטיפול בבעיה

המכנה המשותף לכל מי שמכור הינו חוסר האונים שהמתמכרים חשים מול ההתמכרות. קיים הצורך להכרה בעובדה שכל גורם לוקח חלק נכבד משגרת חייהם של המתמכרים ופוגע בה. אנשים רבים שנחשבים למכורים, יודעים כי קשה להם לנהל אורח חיים תקין כמו הכניעה להתמכרות ורבים פונים אל טיפול בהתמכרויות, בכדי לחזור לשגרת חיים תקינה ונורמאלית. מטופלים אשר סובלים ממחלה או מהפרעה נפשית נלווית למחלה זו גם סוג כלשהו של התמכרות. ישנם רופאים הסבורים כי מדובר גם בתופעה גנטית . יש קשר בין מחלת נפש להתמכרות והטיפול עצמו  מתמקד באיזון הנפש תוך גמילה מהתמכרות, איזון תרופתי אשר משלב טיפול נפשי יסודי בליוויים של פסיכיאטר וטיפול פסיכו תרפויטי.

מדובר בתהליך מאסיבי של טיפול פרטני ומעמיק כאשר המטרה היא אחת- החזרת המתמכר למעגל חיים נורמטיבי והחזרתו לתפקוד עצמאי.